Stav ve světě

28. ledna 2008 v 15:41 |  Kožichy
Situace ve světě
• Odhaduje se, že ročně je zabito pro potřeby kožešinového průmyslu na 50 milionů zvířat. Skutečný počet však bude pravděpodobně ještě vyšší, protože ve všech státech neexistuje spolehlivá evidence a zvířata jsou navíc lovena i pytláky.
• Dříve byla zvířata lovena převážně do pastí, v současné době však z více jak tří čtvtin převládá umělý odchov na farmách.
• Co se týká odchytu do pastí, jsou používány metody, které co nejméně poškodí kožešinu. Tyto metody jsou však zároveň velmi kruté pro zvíře samo, protože většinou nezpůsobí smrt přímo, pouze zvíře zachytí. Zvíře pak umírá postupně i několik dnů hladem či vyčerpáním, ale často je následně ještě dobito lovcem. Do pastí jsou v současné době chytány zejména vzácné šelmy a počty ulovených zvířat jsou zhruba následující: ročně v USA asi 4 miliony, Kanada 1 milion, Rusko 4 miliony.
• Farmový chov však v dnešní době převládá, a to zejména u druhů zvířat jako jsou norci, lišky a činčily, dalšími chovanými druhy jsou např. nutrie, fretky, tchoři, mývalové a psíci mývalovití. Kolem 70 % všech kožešin z komerčních chovů pochází z více než šestitisíc evropských farem.
• Vedle odchytu do pastí a farmového chovu výše uváděných zvířat je nemalým zdrojem produkce kožešin také východní trh s kožešinami psů a koček. Ti jsou usmrcováni velmi brutálním způsobem a jejich počty jsou vysoké. V současné době neexistuje způsob, jak tento trh kontrolovat - původ kožešin ze psů a koček je často skrýván za jinými názvy, nicméně se odhaduje, že do Evropy, a tedy i do ČR, jsou tyto kožešiny dováženy po desetitisících až statisících tunách ročně. V rámci EU se jedná o zákazu dovozu kožešin z těchto zvířat.
• Aktuálním je v současné době zákaz importu výrobků z kožešin tuleňů z komerčních lovů do EU. Podle zjištění nezávislé veterinární studie je více než 40 % tuleních mláďat stahováno ještě zaživa a mnoho z nich v době zabití ještě nepřijímá ani pevnou stravu. Počet tuleňů zabitých v uplynulých třech letech se pohybuje kolem jednoho milionu, z čehož v minulém roce bylo téměř 99 % mláďat dokonce mladších než dva měsíce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama