Vepři na jatkách

13. února 2008 v 17:58 |  Maso & jatka

Vepři na jatkách

JATKA. Je to téma, o kterém lidé neradi slyší. Ovšem je to realita, a i když před ní mnoho lidí zavře oči, nemůžou svědomitě říct že jsou bez viny. Odmítnutí masa je sílou charakteru, přiznáním vlastního chybování a chutí něco změnit.
Takže zpátky k faktům. Článek jsem napsala sama s pomocí údajů Ochránců hospodářských zvířat, kterým moc díky za snahu a samozřejmě doporučuji www.ohz.cz.
Každoročně jako potrava lidem zemře několik milionů dobytka a prasat a biliony kuřat. Zvířata jsou, pod velkým časovým tlakem, zabíjena na běžících pásech. Týrání zvířat je na jatkách téměř tradicí. Zákon na ochranu zvířat, který zakazuje jejich zbytečné trápení, se v praxi ukazuje jako neúčinný.
Zabíjení prasat
Každou půl minutu zemře jedno prase (viz níž). Stovky prasat se válí na podlaze a pozorují zabíjení ostatních, čekajíc na vlastní smrt. Mnoho z nich je transportem tak vyčerpáno, že zemřou ještě než se dostanou k řezníkovi. Velmi mnoho jich má také nešetrným zacházením při transportu zlomené nohy, takže jen v bolestech nehybně leží. Bohužel se tu setkáme s takovou nelidskostí, když pracovníci jatek nehybná zvířata kopou do obličeje.
Protože jsou zvířata mimořádně stresovaná zápachem krve, hlukem strojů, a protože jsou prasata velmi inteligentní tvorové a ví že je čeká smrt, snaží se často utíkat či se vzpírají. Proto jim řezníci opět uštědřují kopance či rány holemi, aby zvířata mohla být dopravena až na místo popravy.
Po zavěšení na běžící pás je prasatům podříznut krk a pak následuje spařovací lázeň. Tělo se má namočit do vřící vody aby se zbavilo chlupů a kousků kůže. Nejsmutnější je, že nedbalým přístupem řezníků je mnoho prasat stále živých, když jsou, zavěšeni za jednu nohu a s podřezaným krkem, ponořeni do vařící vody.
Způsoby umrtvení
Umrtvení elektrickými kleštěmi
"Prasata se nejdříve omračují elektrickým výbojem. Na jatkách se k tomu používají speciální kleště. Ty se přiloží ke krku. Když elektrický výboj projde jeho tělem, zvíře zůstane ve strnulém stavu.
Takto zůstává zhruba 30 sekund. Během tohoto času musí být zabito. Je pověšeno za nohu hlavou dole. Další pracovník na jatkách mu rozřízne krk. Zvíře umírá tak, že vykrvácí." Ostatní prasata toto vše vidí. Podle výzkumů víme, že CHÁPOU, co se děje a co je čeká. Jejich strach je vidět. Často zpanikaří a opět musí přijít na řadu kopance a rány holí.
Protože se umrtvování děje ve velkém spěchu a časové tísni, jsou občas kleště přiloženy na tělo prasete příliš krátce nebo na špatné místo. Zvířata potom, když jsou zavěšena za nohy, krkem dolů, se probírají s hlubokými řeznými ranami v krku, škubají sebou a křičí bolestí.
Vysoké napětí
Dnes už existují i plně automatizovaná omračovací zařízení. Ty jsou však velmi drahé a na jatkách vzácné. Zvířata jsou umístěna na běžící pás a jsou umrtvena přidržením jejich hlavy mezi dvěma elektrodami pod napětím 500 voltů.
Takto automatizovaný provoz je schopen umrtvit 700 prasat za hodinu. Ovšem při takové automatizaci často nastávají poruchy, takže se stává, že občas selže napětí či se prase nedostane pod elektrický výboj. Na konci běžícího pásu je pak pověšeno za nohu při plném vědomí.
Podřezávání
"Snaha o to, usmrtit co nejvíce zvířat v co nejmenším čase."
Podřezávání zvířat zůstává na každých jatkách ruční prací a záleží pouze na zručnosti a svědomitostí řezníků. Ovšem čas jsou peníze.
OHZ se ptali řezníka, zda se někdy ve spěchu zapomene podříznout prase. "Ano, někdy se to stává", odpovídá řezník. Pokud se toto stane zvířeti, potom se zaživa utopí ve spařovací lázni.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kika kika | Web | 13. února 2008 v 21:09 | Reagovat

chudáčci naštěstí že jsem vegetariánka chci aby vsichni lidi na svete byli vegetariani je m i jich táááááááááááááák líto:-(

2 Lucy Lucy | Web | 21. února 2008 v 9:18 | Reagovat

Ahoj..Máš u mě diplomek za 62.bleskovku...papa

3 AceBird AceBird | 26. září 2008 v 9:21 | Reagovat

Jesteze jim to maso. Jinak by trpeli uplne zbytecne.

4 byt-lidsky byt-lidsky | Web | 24. ledna 2010 v 21:09 | Reagovat

Oh, si tak dojemná kiko. Pokud by se stalo podle tvého přání, bylo by 50% lidí na světě podvyživených nebo chudokrevných. (Nepočítám ty kteří už jsou.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama