Příběh týraných zvířat v Krupé
Záchranná akce úspěšná
Ve čtvrtek, 9.3.2006 jsem shlédla reportáž z cyklu Občanské Judo na TV Nova, která mne zvedla ze židle. Z reportáže vyplynulo, že týraná zvířata v našem státě v podstatě nemají šanci na lepší podmínky, protože naše legislativa neurčuje, kdo má povinnost financovat odebrání těchto zvířat ze špatných podmínek do lepší - náhradní péče. Reportáž tento problém vyzdvihla na konkrétním případě z obce Krupá u Rakovníka, kdy "majitel" chová zvířata v otřesných podmínkách v polorozpadlém statku asi 20 let!
Okamžitě po shlédnutí tohoto dokumentu jsem se rozhodla, že tohle musím zarazit! Dala jsem dohromady tým lidí, kterým osud těchto zvířat také nebyl lhostejný. Museli jsme garantovat úřadu v Rakovníku, že vše budeme financovat z vlastních zdrojů a teprve pak se úřednické ledy pohnuly a dočkali jsme se Rozhodnutí o odebrání zvířat, které je nezbytné pro skutečné odebrání ubohých tvorů do náhradní péče.
Naše organizace spolupracuje s jediným člověkem v republice, který se zabývá psychologií psů a dokáže socializovat agresivní psy zpět k životu s lidmi v rodině - panem Rudolfem Desenským (www.psycholog-psu.com), který souhlasil s tím, že všech 20 týraných psů poputuje nejprve do jeho péče a teprve následně po převýchově do adopce nebo do našeho útulku. Bylo nutné u něho zafinancovat výstavbu nových 15 kotců, aby bylo možné psy z Krupé umístit do důstojných podmínek a začít se jim plně věnovat.
Protože jsme věděli že v objektu v Krupé jsou i divoká zvířata - lišky a divočáci, požádala jsem i záchranné stanice ochránců přírody o pomoc.
Dne 22.3. se akce opravdu uskutečnila, nebyla jednoduchá, zvířata jsme museli doslova vyprošťovat ze zatlučených prostor, kde žila v katastrofálních podmínkách ve vlastních výkalech některá bez světla, některá naopak bez jakéhokoliv přístřešku. Vodu měla k dispozici pouze tu, která se jim dostala z děr ve střeše, krmení dostávala např. v podobě celých mrtvých selat.
17. 3. 2006
Dnes dorazil fax od pana Lubomíra Tomicy z MěÚ Rakovník, že probíhá správní řízení ve věci týraných psů a divokých zvířat v obci Krupá panem Stýblem. Pan Stýblo se domnívá že když zvířatům přijede 1x denně dát nažrat, že je to asi všechno, co zvířata k životu potřebují. Nepotřebují náhodou trochu volnosti ??? Veterinární péči ?? Vlídné zacházení ??? Potřebují mít dráty kolem krku ?? Musí být díky panu Stýblovi zdivočelá ?? Ne !! A proto se právě Liga na ochranu zvířat v Teplicích rozhodla celou záležitost řešit.
Tiskové zprávy
Muž z Krupé týrá své psy, obec nedokázala zasáhnout
08.03.2006 - (jum) - str. 01
Krupá - Dvaceti týraným psům z Krupé na Rakovnicku svitla naděje, že svůj život neprožijí hladoví v izolaci polorozpadlého domu a s železným řetězem kolem krku. O jejich záchranu se nyní snaží pracovníci teplické Ligy na ochranu zvířat.
Utrpení zvířat v Krupé se táhne už několik let, zástupci obce ani úředníci rakovnické radnice jim ale dosud pomoci nedokázali. V ruce přitom mají jasné stanovisko veterinářů, kteří potvrdili, že psi jsou v zuboženém stavu a jeví znaky týrání. Důvod, proč úřady psy majiteli nevzaly, je nedostatek peněz. "Zvířata jsem viděla o víkendu a byl to strašný pohled. Navzájem se požírají, kolem krku mají uvázané dráty a vinou týrání jsou nesmírně zdivočelí," řekla Zdeňka Horáčková z Ligy na ochranu zvířat.
Během dvou dní se jí podařilo najít pro psy nové útočiště. Zvířat se ujme psí specialista Rudolf Desenský, další část skončí v chomutovském zooparku. Stěhování zvířat i jejich následnou péči zaplatí liga.
Než se tak stane, musí rakovničtí úředníci vydat rozhodnutí o odebrání zvířat majiteli. "Musím znát přesný počet zvířat, která mají být odebrána, a mít i souhlas z místa, kam budou přemístěna. Je potřeba také požádat soud o vydání povolení k domovní prohlídce. Nemohu si dovolit vtrhnout na něčí pozemek a zabírat mu tam jeho majetek," řekla vedoucí odboru životního prostředí rakovnické radnice Alena Škoudlínová.
Slibuje, že řízení co nejvíce urychlí. Dříve než za deset dní to však určitě nebude. "Říkám těm úředníkům, aby si představili každý den, který by strávili s utaženým řetězem kolem krku. Odpověděli mi, že když to zvířata vydržela už roky, pár dní to ještě zvládnou," stěžuje si Horáčková.
Už zítra do Krupé zamíří úředník města společně s pracovnicí veterinární správy, aby znovu přesně spočítali počet týraných zvířat a předali jejich majiteli rozhodnutí o zahájení správního řízení. Doprovázet je kvůli bezpečnosti budou raději policisté.
Starosta Krupé Jiří Klátil doufá, že týraní psi a divoká prasata skutečně najdou lepší místo k životu. Tvrdí, že obec na jejich záchranu prostě nemá peníze. "Vážně jsme se snažili je od majitele odebrat. Jenže nám vyšlo, že pokud bychom se o ně měli postarat, stálo by nás to ročně přes sedm set tisíc korun. To jsou dvě třetiny rozpočtu obce," vysvětlil.
Alena Škoudlínová požádala ministerstvo zemědělství, aby problém s týranými zvířaty řešilo. "Změnu zákona nepřipravujeme," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.
Poslední případy
Únor 2006:
Chovatel ze Skřivaně na Rakovnicku koně nekrmil a bil, zvířata utíkala do vesnice a ohrožovala lidi.
Březen 2005:
Děti našly v Kladně polomrtvou kočku, kterou kdosi surověl bil, zlomil jí dvě končetiny.
Březen 2004:
Nizozemský podnikatel na svém svém statku v Opočnici utýral k smrti prasata a býky. Pak uprchl, soud ho odsoudil k podmínce v jeho nepřítomnosti.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)
Chtěl zvířatům pomáhat, teď vypadá jako tyran
Středočeské Deníky Bohemia - 10.3.2006
Krupá - Dvacet psů, dvě divoká prasata a šest lišek žije ve stísněných ruinách statku v Krupé na Rakovnicku. Zvířata jsou v různé zdravotní kondici. O případ se zajímají veterináři, Liga na ochranu zvířat i rakovnická radnice. Majiteli zvířat Jiřímu Stýblovi z Kladna hrozí jejich odnětí. "Nepodařilo se nám doručit Jiřímu Stýblovi oznámení o za- hájení řízení kvůli jeho zvířatům, odmítl dokonce podepsat i protokol o jejich kontrole," řekla vedoucí odboru životního prostředí rakovnické radnice Alena Škoudlínová ke včerejší kontrole počtů a stavu zvířat ve statku. Podobná situace se opakovala i po celý uplynulý rok. "Zvířata můj syn rozhodně netýrá, jídlo i vodu mají. Každý den za nimi z Kladna dojíždí. Mám obavy, aby nebyla po odebrání všechna utracena, proto je nechceme vydat," řekla Zdeňka Stýblová. Podle ní se na začátku 90. let počítalo, že by se ze statku stal útulek pro psy. Ze záměru sešlo, jenže mezitím už v něm žila odložená zvířata. "Často jsme je našli uvázaná u vrat nebo jsme je převzali od pozůstalých majitelů," pokračovala. První z kanců se do statku dostal jako nalezené sele. Druhého si padesátiletý invalidní důchodce Stýblo koupil. "Starám se o ně, jak mi to situace dovoluje. S pěti tisíci důchodu to lépe nejde," vyjádřil se k celé záležitosti Jiří Stýblo. S některými odbornými názory veterinářů dokonce souhlasí. "Ale úmyslně je netýrám," dodal. Liga na ochranu zvířat přislíbila rakovnické radnici s celým problémem pomoci. Divočáci a lišky by mohli být umístěni v zooparku v Chomutově. O psy má zájem chovatel z jiného regionu, který po radnici nepožaduje proplácení nákladů za umístění. Nezištný zájem chovatele by mohl radnici vytrhnout trn z paty.
MARTIN KRATOCHVÍL
Týraná zvířata opustí statek do několika dnů
11.03.2006 - (jum) - str. 01
Krupá - Dvacet psů, šest lišek a dvě divoká prasata. Takový počet zvířat našli ve čtvrtek odpoledne úředníci v polorozbořeném stavení v Krupé na Rakovnicku. Jejich majitel Jiří Stýblo je už několik let nechává žít uvázané na řetězech v hrozných podmínkách, často bez jídla a vody. Úředníci mu nyní týraná zvířata plánují odebrat.
"Šetření jasně potvrdilo počet zvířat, která na místě žijí. To je hrozně důležité. Potřebovala jsem mít v ruce naprosto aktuální údaje, abychom mohli vydat stanovisko. Jinak by tam některá zvířata musela i nadále zůstat," uvedla vedoucí odboru životního prostředí rakovnické radnice Alena Škoudlínová. Chovatel si rozhodnutí o správním řízení nepřevzal a odmítl i podepsat protokol o šetření. "Uvidíme, co bude dál," řekla chovatelova matka Zdeňka Stýblová. Podle ní se syn o zvířata stará, jak nejlépe umí. "Neexistuje, jeden den, aby za nimi nejel. Bydlíme v paneláku, jídlo mu lidi nechávají pro zvířata za dveřmi. Má ho pro ně dost," dodala.
Úředníci rakovnické radnice chtějí zvířata chovateli odebrat do několika dnů. V rukou mají zprávu pracovnice rakovnické veterinární správy, která jasněmluví o tom, že zvířata jsou týraná. Liga pro ochranu zvířat se zaručila, že se o zvířata postará. "Bohužel ještě mi schází souhlas z chomutovského zooparku, že si vezmou divočáky a lišky," řekla Škoudlínová.
Regionální mutace | Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)
Týraná zvířata majiteli vzali
23.03.2006 - MARCELA JURKOVÁ
Rakovničtí úředníci předali psy, lišky a divoké prase do náhradní péče Lize na ochranu zvířat.
Krupá - Psi, lišky a divoké prase, které jejich majitel choval více než deset let zavřené v polorozpadlém statku v Krupé na Rakovnicku, získali včera nové domovy. Rakovničtí úředníci týraná zvířata majiteli i přes jeho nesouhlas odebrali a předali do náhradní péče Lize na ochranu zvířat. Ta pro zdivočelé psy připravila nové kotce v Ovčárech, ostatní zvířata si rozebraly záchranné stanice.
Jednoduché to však nebylo. Majitele Jiřího Stýbla nejprve ráno zajistili policisté, aby mu úředníci mohli předat rozhodnutí o umístění zvířat do náhradní péče. ,,Vyzvali jsme ho, aby zvířata vydal. Když to odmítl, měli jsme připravený exekuční příkaz, takže jsme si pro zvířata došli," vysvětlila postup vedoucí odboru životního prostředí rakovnické radnice Alena Škoudlínová. Vstoupit na pozemek dovolila úředníkům Stýblova matka.
V polorozpadlém stavení čekal úředníky i ochránce zvířat neradostný pohled. Některá zvířata byla uvázaná na řetězech, které se jim zařezávaly do krku, všechna žila ve vlastních výkalech, holubi byli zatlučeni v neprodyšných bednách a našli i zraněné káně. ,,Dostat se ke zvířatům bylo velmi obtížné. Většinu z nich jsme museli pomocí narkotik uspat nebo utlumit, abychom je mohli převézt do lepších podmínek.
Některá jsme odchytili do přepravek," uvedla vedoucí teplické organizace Ligy na ochranu zvířat Zdeňka Horáčková, která záchrannou akci zorganizovala. Potvrdila, že pro psy museli pracovníci ligy vybudovat speciální psinec, který je stál přes šedesát tisíc korun. "Ta zvířata žila dlouho ve smečce, byla psychicky týraná a zdivočela.
Někteří psi se vzájemně požírali. Nebylo možné je umístit rovnou do psích útulků. Nejprve se jim bude věnovat psycholog, který se na taková zvířata specializuje," vysvětlila. Přesto věří, že zvířata se dočkají nejen lepšího zacházení, ale v budoucnosti možná i nových domovů. ,,Lišky a divoké prase se stanou součástí expozice naší stanice. Chceme ji doprovodit i fotodokumentací, kde budou vidět podmínky, v jakých zvířata žila," poznamenal Jiří Neuman ze Záchranné stanice Pasíčka z Boru u Skutče.
Odebrání zvířat předcházely náročné přípravy úředníků. Ti už sice měli zprávu o týrání zvířat na stole více než rok, na jejich předání do náhradní péče ale neměli peníze. Hradit následnou péči o zvířata by podle platného zákona muselo město Rakovník ze svého rozpočtu. Nyní péči o zvířata zaplatí Liga na ochranu zvířat.
MARTIN KRATOCHVÍL
Vaše názory na tuto kauzu
23.03.2006 - MARCELA JURKOVÁ
Rakovničtí úředníci předali psy, lišky a divoké prase do náhradní péče Lize na ochranu zvířat.
Krupá - Psi, lišky a divoké prase, které jejich majitel choval více než deset let zavřené v polorozpadlém statku v Krupé na Rakovnicku, získali včera nové domovy. Rakovničtí úředníci týraná zvířata majiteli i přes jeho nesouhlas odebrali a předali do náhradní péče Lize na ochranu zvířat. Ta pro zdivočelé psy připravila nové kotce v Ovčárech, ostatní zvířata si rozebraly záchranné stanice.
Jednoduché to však nebylo. Majitele Jiřího Stýbla nejprve ráno zajistili policisté, aby mu úředníci mohli předat rozhodnutí o umístění zvířat do náhradní péče. ,,Vyzvali jsme ho, aby zvířata vydal. Když to odmítl, měli jsme připravený exekuční příkaz, takže jsme si pro zvířata došli," vysvětlila postup vedoucí odboru životního prostředí rakovnické radnice Alena Škoudlínová. Vstoupit na pozemek dovolila úředníkům Stýblova matka.
V polorozpadlém stavení čekal úředníky i ochránce zvířat neradostný pohled. Některá zvířata byla uvázaná na řetězech, které se jim zařezávaly do krku, všechna žila ve vlastních výkalech, holubi byli zatlučeni v neprodyšných bednách a našli i zraněné káně. ,,Dostat se ke zvířatům bylo velmi obtížné. Většinu z nich jsme museli pomocí narkotik uspat nebo utlumit, abychom je mohli převézt do lepších podmínek.
Některá jsme odchytili do přepravek," uvedla vedoucí teplické organizace Ligy na ochranu zvířat Zdeňka Horáčková, která záchrannou akci zorganizovala. Potvrdila, že pro psy museli pracovníci ligy vybudovat speciální psinec, který je stál přes šedesát tisíc korun. "Ta zvířata žila dlouho ve smečce, byla psychicky týraná a zdivočela.
Někteří psi se vzájemně požírali. Nebylo možné je umístit rovnou do psích útulků. Nejprve se jim bude věnovat psycholog, který se na taková zvířata specializuje," vysvětlila. Přesto věří, že zvířata se dočkají nejen lepšího zacházení, ale v budoucnosti možná i nových domovů. ,,Lišky a divoké prase se stanou součástí expozice naší stanice. Chceme ji doprovodit i fotodokumentací, kde budou vidět podmínky, v jakých zvířata žila," poznamenal Jiří Neuman ze Záchranné stanice Pasíčka z Boru u Skutče.
Odebrání zvířat předcházely náročné přípravy úředníků. Ti už sice měli zprávu o týrání zvířat na stole více než rok, na jejich předání do náhradní péče ale neměli peníze. Hradit následnou péči o zvířata by podle platného zákona muselo město Rakovník ze svého rozpočtu. Nyní péči o zvířata zaplatí Liga na ochranu zvířat.